16 Aralık 2009 Çarşamba

ÖLÜM DİYE BİR ŞEY YOK....
ABD'li bilim adamından şok teori
12 Aralık 2009 Cumartesi, 00:14
Pek çok insan ölümden korkar, peki aslında ölümün olmadığı ortaya çıksa ne olurdu? Ya da başka bir deyişle aslında var olan tek mutlak gerçek ölümsüzlük olsaydı?


Huffington Post'un duyurduğunda göre ABD'li bilim adamı Robert Lanza
"biocentrism"adlı teoriksel yeni eserinde ölüm diye bir şey olmadığını iddia ediyor. Kuantum fiziğinin "hiç bir şey kesin değildir, her zaman başka bir ihtimal vardır" düşünce sistemine dayandırılarak üretilmiş teoride bir kaç yaşam ve boyut olduğu dolayısıyla bir multi-evrenin varlığından bahsediliyor.


Lanza teorisinde mutlak yokluğun olmadığını bu farklı boyut ver evrenlerde hayatın başka ihtimaller doğrultusunda devam ettiğini öne sürüyor. Beynin fonksiyonları için gerek duyduğu 20 wattlık enerjinin (vücutsal elektrik) ölüm anında yok olmadığı sadece başka bir boyuta kanalize olduğu fikri de teorisinin ana noktasını oluşturuyor. Çünkü bilime göre enerji yok olmaz veya yoktan var edilemez; özellikle de bizim "can" olarak tabir ettiğimiz yaşam enerjisi.


Aslında dinlerde ve felsefede var olan ölümden sonra hayatın farklı anlamda devam etmesi olgusuna benzeyen bu teori ölümü zaman, mekan gibi sınırlayıcı olgulardan sıyrılmak arınmak olarak tanımlıyor. Şu andaki bilincimizin sonsuzluğu anlayamacağıcı için kendisini zaman, evren gibi olgularla yanılttığını söyleyen Lanza benliğimizin vücuttan değil, enerjiden oluştuğunu ve bilincimizin vücudun süresini doldurduktan sonra da varlığını sürdürdüğünü anlattığı teorisi aslında "ahiret" olgusunu düşününce çok da yabancısı olduğumuz bir fikir değil.


Selin Kunt
skunt@haberturk.com

Hiç yorum yok: